"Csak az veszít, aki feladja. A többiek mind győztesek." Paulo Coelho, brazil író
A sikeres sportoló mentálisan erős: vagy ösztönösen ilyen beállítottságú, vagy tudatosan erősíti mentális képességeit. A profik esetében a fizikai felkészültségük gyakran szinte egymással azonos szintű. Ami megkülönbözteti a győztest a másodiktól, az a mentális edzettség szintje.
A mentális erőnek és a kiváló teljesítménynek több összetevője van: célorientáltnak, motiváltnak, magabiztosnak kell lenni, megfelelően kell összpontosítani és a megfelelő izgalmi szinten kell lenni az eseményen. Előtte be kell gyakorolni fejben a mozdulatokat, fel kell készülni a váratlan eseményekre és meg kell barátkozni a győzelem érzésével. A verseny után pedig mentálisan is ki kell javítani a hibákat.
Nézzünk néhányat részletesen:
fizikai edzésed mennyisége és minősége
Ez nem kérdés: "No pain, no gain!" - Erőfeszítések nélkül nincs győzelem.
aktuális fizikai állapotod
Ha remekül felkészülsz egy versenyre, ahhoz hogy jól sikerüljön, az adott napon, az adott percben/órában is a legjobb formádban kell lenned.
versenyrutinod
Vak tyúk is talál szemet, de azért sokat számít, ha már vettél részt versenyeken, ismerős a közeg, tudod, mi miért van.
edződdel való kapcsolatod
A jó edzőkről számos írás, tanulmány született, de szinte mindegyik egyhangúan kiemeli a sportoló és az edző közötti jó kapcsolat fontosságát. A jó kapcsolat növeli az önbizalmat, fejleszti a jobb teljesítményre való törekvést. Persze ez nagy mértékben rajtad is múlik, nem csak az edzőn. Írtak erről már sokat, ha mélyebben szeretnéd beleásni magad a témába, érdemes olvasgatnod (lásd pl. Révész László kutatásai, előadásai).
külső motivációd
Valakinek (szülő, edző) akarsz megfelelni, esetleg a kapott jutalmak, juttatások miatt hajtasz (külföldi edzőtábor, klassz mez, stb). Persze, ezek motiváló tényezők, de az igazi sikerhez elengedhetetlen az ún:
belső motivációd
azaz a belső késztetésed, a vágyad a sportolásra, a sikerre.
magabiztosságod
Napoleon Hill (amerikai író) már korábban elég jól megfogalmazta, amit erről gondolok: "Az élet győzelmei nem mindig azokéi, akik a leggyorsabbak, vagy a legerősebbek. Előbb vagy utóbb az lesz a győztes, aki úgy gondolja, hogy ő győzni képes."
koncentrációképességed
Mennyire tudsz a feladatra összpontosítani? Akkor is ki tudsz zárni mindent, ha már nagyon fáradt vagy? Megzavar-e egy váratlan esemény (pl. beszalad a pályára egy nyúl, stb)? Tudsz-e végig koncentrálni a labdára/darts táblára/tőrre/korongra/stb? Használhatod a zseblámpa-módszert (mintha megvilágítanád a koncentráció tárgyát), de léteznek egyéb trükkök is.
elkötelezettséged
Beleszámít az eredményeidbe az is, hogy mennyire vagy elkötelezett a sportágad, a csapatod, csapattársaid iránt. Tudsz-e értük is küzdeni?
lelkesedésed
"Ha (...) össze kellene foglalnom a sikereim titkát, csak annyit mondanék, hogy mindig én akartam jobban. Ez az én tehetségem." (Benedek Tibor, háromszoros olimpiai bajnok).
A lelkesedés sokszor átsegíthet a holtponton, illetve egy kevésbé tehetséges, de lelkesebb sportoló gyakran jobb eredményt tud elérni, mint kevésbé fellelkesült társa.
az ellenfeled állapota
Mivel gyakran nem tudhatod, milyen felkészültségi állapotban, milyen pszichés és motiváltsági szinten van ellenfeled vagy a másik csapat, mindig feltételezd, hogy a maximumot hozza ki magából. De Te legyél ennél is jobb!
szurkolók, környezet
Tanuld meg értékelni, ugyanakkor a helyén kezelni a szurkolókat! Ha segítenek a teljesítésben, engedd be őket a tudatodba, de ha zavarnak, zárd ki őket! Használhatod erre például az üvegbúra módszert , amikor magad köré képzelsz egy burkot és csak azt engedsz át rajta, amit Te akarsz!
bizonyos esetekben az időjárási/fizikai körülmények